Okrasná zahradní jezírka jsou dnes běžnou součástí moderních zahrad. Voda do zahrady patří od nepaměti, zahradní jezírka zpříjemní mikroklima a jsou ozdobou každé zahrady. Voda v pohybu přiláká ptactvo, na jaře vám zpestří dny rosničky, nad hladinou můžete sledovat vážky …

K výstavbě okrasného jezírka obvykle nejsou nutná stavební povolení. Okrasné jezírko může mít od několika málo m2 po několik desítek m2 podle plochy vaší zahrady. K jezírku může vést potůček, padat do něj vodopád, jezírka mohou na sebe navazovat a být propojená … fantazii se meze nekladou.

Jezírko zahradu promění až nečekaně. Jeho hladina zrcadlí okolní krásu, přitahuje pozornost jako magnet. Přináší uklidnění, pohodu a také příjemně zvlhčený vzduch.

Zcela nový život do jezírka vnášejí ryby. Podmínkou je však dostatečný prostor a nejméně metrová hloubka, aby mohly přezimovat. Vhodný je rovněž výkonný filtr a dostatek vodních rostlin. Rybky chované v nádržích patří k hejnovým druhům a o samotě strádají. V jezírku jich proto chovejte nejméně pět. Dodržujte však pravidlo, že na 0,1 m2 hladiny připadají nejvýše 3 cm délky ryby.

Jaké ryby vysadit do jezírka?

Takzvané zlaté rybky, vyšlechtěné z karase stříbřitého východoasijského, jsou v nádrži krásně vidět. Nesnášejí teplotu vody vyšší než 20° C. Dorůstají délky kolem 30 cm a dožívají se až dvaceti let.

Mezi velmi oblíbené ryby patří také kapři koi, fantasticky barevné formy kapra obecného. Vyžadují však minimálně 10 m2 vodní hladiny a hloubku 1,5 m.

Zahradní jezírko je oázou i pro mnoho vodních živočichů.

Vodu vycítí na dálku a už za pár dní se do jezírka nastěhují. Tedy pokud je nádrž přirozená, plná vodních rostlin a živé, nikoli chemicky upravované vody. I jezírko s hladinou o několika metrech čtverečních může hostit neuvěřitelné množství rozmanitých obyvatel, ani nemusíte chovat rybky.

Do zahradních jezírek kladou vajíčka nejčastěji skokani, ale objeví se také rosničky. Rybníků a klidných zátočin řek v průběhu posledních 50 let drasticky ubylo. Žáby jsou proto za malé vodní nádrže vděčné.

Vylíhlí pulci se ihned pustí do důkladného čištění nádrže od řas, pečlivě je seškrabují ze stěn, kamenů i ponořených rostlin. Když se pulci promění v žabky, je pro ně životně důležitý snadný přístup na břeh. Vytvořte jim proto pozvolný sklon břehu, položte oblázky, písek a vodní rostliny, které umožní maličkým žabkám opustit vodu.

Dospělci, pokud se budou u jezírka nadále zdržovat, pochytají na zahradě mnoho nevítaného hmyzu. Potřebují k tomu pouze dostatek úkrytů na okolních stromech a v kamení kolem jezírka a relativního klidu.

Do jezírek někdy zavítá i čolek obecný, do čistých a chladnějších ve vyšších polohách pak krásně barevný čolek horský.

Úžasný pohled na je vážky plující nad hladinou …